През учебната 2009/2010г. ОУ ”Захари Стоянов”- гр. Варна стартира работа по нов международен проект на тема:”Еко-граждани на обединена Европа”.
Целта на проекта е повишаване на екологичното възпитание на учениците и обогатяване на знанията им за опазване на околната среда.
Продължителността на проекта е две учебни години. Дейностите се осъществяват съвместно с още 15 училища от различни европейски страни: Дания, Англия, Уелс, Нидерландия, Полша, Италия, Португалия, Гърция, Турция, Кипър, Естония, България.
Проектът се осъществява с подкрепата на директора на училището – госпожа Тодорка Колева; координатор - госпожа Юлия Добрева - преподавател по английски език; госпожа Розета Заркова – помощник-директор на училището; Валентина Димитрова - начален учител и Соня Недева - преподавател по география.
Първата дейност по проекта, която децата от училището реализираха на 04.09.2009г., беше почистването на плажната ивица в района на офицерски плаж на гр. Варна. Група ученици на различна възраст с желание, ентусиазъм и много настроение дадоха пример на всички гости на плажа, как трябва да го оставят след напускането му.
Осъществена е първата работна визита в Дания от 23.09-30.09.09. Бяха уточнени учебните срещи в страните - партньори, съвместните дейности по проекта, участието на учениците в тях и др. Всеки от координаторите на проекта направи презентация на работния език на проекта /английски език/ като представи екипа от учители, разказа за своята страна, училището и дейностите, извършени досега. Бяха посетени няколко учебни часа в различни училища и една детска градина.
Участниците в работната среща споделиха своите впечатления от страната – домакин: „Класните стаи са много добре оборудвани с интерактивни дъски, всякакви учебни пособия, децата влизат по чорапки. Урокът се води от двама учители. За учениците със специални образователни потребности са осигурени отделни стаи с подходяща мебелировка. Училищното настоятелство е забранило да се сервират храни, съдържащи бяла захар, безалкохолни напитки, нездравословна храна.”
На следващи визити ще присъстват и ученици, подбрани по критерии, които бяха предварително приети с решение на педагогическия съвет:
Критерии за подбор на ученици в международните визити:
1. Активно участие на учениците по дейностите на проекта;
2. Добро владеене на английски език, съобразно възрастовите особености;
3. Добра дисциплина, без наложени наказания;
4. Отличен успех в училище;
5. Декларация от родителите със съгласие за приемане на ученици от други страни в техните семейства.
Приключи конкурса за лого на проекта на нашето училище. В изработването се включиха ученици от 5, 6, 7 класове. Комисията в състав: Галина Радева, Добрина Копринкова, Юлия Добрева, Валентина Димитрова излъчи победителите. Това са Анна-Мария-от 7а клас, Живко Томов–6а, Александра Маринова – 6а.
|
Организирахме и акция за събиране на хартия на 28.10.09г. Включиха се всички класове, много родители, учители. Бяха предадени 1820 кг хартия, с която сме спасили 34 дървета.
Госпожа Соня Недева – преподавател по география и учениците от 7б клас подготвиха и изнесоха открит урок пред учениците от 5 клас на тема „Кого да потърсим при екологичен проблем?” Водещи бяха Евгени Иванов, Сара Тунчева, Петя Йорданова, Теодора Тодорова. Учениците бяха подготвили много интересни материали, викторини, забавни игри. Те запознаха своите съученици с екологичните проблеми в нашата страна, с необходимостта от рециклиране на отпадъците, с институциите, към които можем да се обърнем за помощ.
Ето впечатленията на Сара: „Тази визита беше много важна за мен, защото се запознах с деца на моята възраст от много европейски страни. Те ни представиха най-интересните еко-дейности, организирани в училищата им. Посетихме паркове, национални резервати и музеи, запознахме се с италианската природа, национална кухня и култура. Приемните семейства и децата от другите страни бяха много мили. Бях очарована от училищния оркестър.”
Учениците от 3 и 4 клас гледаха театрална постановка на тема „Как да опазим горите от пожар?”. Освен като зрители, част от четвъртокласниците се включиха и като актьори в представлението.
|
Започнахме кампания за разделно събиране на отпадъци. В коридорите на училището поставихме обозначени кошове за хартия, пластмаса и стъкло. На информационно табло представихме разяснителни материали по кампанията.
Учениците от щести и седми клас се срещнаха с еколог – представител на РИОСВ. Срещата им помогна да научат повече за проблемите по опазване чистотата на въздуха, климатичните промени и глобалното затопляне.
Периодично се провеждат on-line разговори между учениците от всички партньорски училища. Децата обсъждат нови инициативи, осъществени дейности по проекта и други еко-теми.
|
Във връзка с новогодишните празници учениците от пети клас проведоха дискусия на тема „За и против изкуствената елха и фойерверките”. Малките художници изработиха коледни картички от естествени и отпадъчни материали, които изпратихме на партньорски училища. Подредихме коледна изложба от рисунки и изделия от отпадъчни материали, изработени в часовете по технологии.
Проведохме анкета с ученици, учители и родители. Проучихме как училищната общност оценява въздействието на дейностите по проекта върху децата.
През януари координаторът на проекта госпожа Юлия Добрева взе участие в учебна визита в гр. Ротердам, Холандия. Обсъждаха се проблеми на образователните системи в европейските страни и интеграцията на деца от малцинствени групи. Срещата продължи с конкретна работа по проекта – проведе се дискусия върху методите за отчитане на резултатите от дейностите по проекта.
|
По повод 2 февруари – световен ден на влажните зони, учениците от втори клас проведоха открит урок с еколог. Занятието премина при голям интерес и бе отразено от регионалните медии в специални предавания.
През февруари група от двама учители и двама ученици участва в учебна визита в гр. Кастело да Майа, Португалия. Шестокласничките Александра Маринова и Айнор Шекирова се включиха съвместно с деца от партньорските училища в организираните от домакините разнообразни дейности – посещение на еко-ферма, изработване на кутии за бижута от еко-материали, посещение на традиционна винарска изба и на аквариум, изработване на презентация на тема „Моето пребиваване в Португалия”. На срещата представихме подготвените от нас рецептурни книжки на английски език, в които всяка страна - партньор по проекта е включена с характерно ястие.
Ето впечатленията на Александра: „Беше много хубаво и добре организирано. Семействата ни приеха топло, искаха да се сприятелим и да поддържаме контакт. Запознахме се с наши връстници от други държави, с които си разменихме подаръци.”
Подготвихме и отпечатахме специален еко-календар и книгоразделител. Всеки сезон е илюстриран с рисунки на ученици от училището ни. Отбелязани са всички важни дати, свързани с международни и национални екологични празници. Книгоразделителят съдържа информация кого да търсим при установен екологичен проблем. /снимка еко-календар и снимка книгоразделител/
Децата от предучилищната ни група се включиха в националната кампания против ГМО като изработиха маски на плодове и зеленчуци. /снимки 14/
Учениците от петите класове посетиха Басейнова дирекция и Аквариума в гр. Варна. Там те научиха повече за Черно море и обитателите му, за проблемите по опазването на водите и биоразнообразието. /снимки 15/
През март в Псевдас, Кипьр, се проведе учебна визита, в която взеха участие учениците Павела Иванова, Никол Димитрова и Десислава Алексиева от Vб клас. Темата, по която работиха, бе опазване на водите, сьхраняване на водното богатство на планетата, запознаване с водолюбивите птици.
Учениците от партниращите училища от Португалия, Италия, Англия, Уелс, Дания, Норвегия, Кипьр и Гьрция изработиха сьвместно пано под надслов ”Да опазим нашата синя планета”. Домакините и всички участници представиха и своите презентации по темата.
Децата посетиха морския музей, запознаха се с традиционните танци, песни и култура на Кипьр. Беше подготвен празник на традиционните детски игри на всички участващи страни. /снимки 16/
|
|
|
|
Научихме за лечебните свойства и разнообразие на българските билки. В събирателската, изледователска дейност и в изработването на хербарии се включиха най – активно учениците от IV и VI класове.
|
|