ОУ Захари Стоянов

ОУ "Захари Стоянов" - гр. Варна

Училище с традиции и бъдеще!

„Пресичам безопасно“ с TEDI

За поредна година в ОУ“Захари Стоянов“ Варна се организира образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”. Кампанията има за цел да запознае учениците с правилата за движение по пътищата, а нейни организатори са Тимбарк България, съвместно с Министерство на образованието и Министерство на вътрешните работи.

01 0101 02

Като част от инициативата е създаден иновативен мултимедиен урок, който е достъпен на https://presicham-s.tedi.bg/. С него децата научават повече за безопасността на движение по пътища на три вида участници – пешеходци, водачи и пътници. Така учениците усвояват важни правила за правилно поведение при пресичане на улици, при пътуване в автомобил и при управление на велосипеди и тротинетки. След урока е включен и онлайн тест за проверка и затвърждаване на придобитите знания от страна на децата.

Здравето и безопасността на децата са отговорност не само на всеки един родител, но и на обществото като цяло. С кампанията „Пресичам безопасно с TEDI се цели децата да бъдат в безопасност, на и покрай пътното платно. Това ще им даде възможност не само да се чувстват сигурни в себе си, но и да бъдат добре подготвени за момента, когато вече сами ще изминават пътя от и до училище.

01 03

 


 

ПРОГРАМА „БЛАГОПОЛУЧИЕТО В УЧИЛИЩЕ“

02 01Основно училище “Захари Стоянов” е част от Център за позитивно образование, който се реализира в партньорство с Община Варна, РУО - Варна и Варненски свободен университет. През учебната 2024/2025 година учениците от 3. клас и 5. клас ще бъдат включени в иновативната програма “Преподаване на благополучие в училище”. Концепцията е чрез методиката на интердисциплинарното и социално-емоционалното учене да бъде изградена позитивна училищна среда, която да спомогне за личностното развитие, емоционалната интелигентност и разгръщане на потенциала на всяко дете.

  • ЦЕЛИ:
    • Развитие на позитивна училищна култура: създаване на безопасна и подкрепяща среда, в която всеки се чувства ценен и уважаван.
    • Повишаване на емоционалната интелигентност: обучение на ученици и учители за придобиване на умения за саморегулация, емпатия и ефективна комуникация.
    • Укрепване на психичното здраве: предоставяне на ресурси и програми за предотвратяване и справяне с проблемите, свързани с психичното здраве.
    • Подобряване на академичните постижения: разработване и внедряване на иновативни учебни методи, които стимулират любопитството и критичното мислене.

ОСНОВНИ ТЕМИ НА ПРОГРАМАТА:

  1. ЖЕСТОВЕ НА БЛАГОДАРНОСТ
  2. АКТОВЕ НА ДОБРОТА
  3. ПРЕДСТАВЯНЕ НА СИЛНИТЕ СТРАНИ НА ХАРАКТЕРА
  4. ИЗМЕРВАНЕ НА КЛЮЧОВИТЕ СИЛНИ СТРАНИ НА ХАРАКТЕРА
  5. УПОТРЕБА НА КЛЮЧОВИТЕ СИЛНИ СТРАНИ ПО НОВИ НАЧИНИ И НАСЛАДА
  6. ОПТИМИСТИЧНО МИСЛЕНЕ
  7. НАДЕЖДА

Вярваме, че позитивният образователен процес в училище ще има благоприятен ефект върху ученици, родители и педагогически специалисти. Ще разчитаме на вашето партньорство при реализиране на дейностите по програмата.

 


 

ПРОГРАМА „ЕКОУЧИЛИЩА“ В БЪЛГАРИЯ

От 2024 г. ОУ "Захари Стоянов се включи в Международната програма на Фондацията за Екологично Образование – "ЕКОУЧИЛИЩА", която е най-голямата глобална програма за устойчиви училища. Международната програма има за цел да изгради най-голямата мрежа от Екоучилища на Балканския полуостров и да подготви бъдещото поколение на България като активни граждани, които поемат обществената отговорност за опазване на околната среда. Тя насърчава учениците да поемат активно участие в управлението на училището си в полза на околната среда, като се подчертава значението на социалните ценности. Програмата е базирана на стандарт ISO 14001:2004, който изисква прилагане на система за управление на околната среда.

Основният фокус е насочен към повишаване на екологичната осведоменост сред учениците в ОУ „Захари Стоянов“ и организиране на инициативи за опазване на околната среда.

Училищата, които преминат успешно през всичките седем стъпки, се награждават със Зелен Флаг - международно признат символ за отлични екологични показатели. 

 

ПРОЕКТ BG05M2ОP001-5.001-0001 „РАВЕН ДОСТЪП ДО УЧИЛИЩНО ОБРАЗОВАНИЕ В УСЛОВИЯТА НА КРИЗИ“

ОУ“Захари Стоянов“ се включи в изпълнението на дейностите по проект BG05M2ОP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“. Проектът е на обща стойност 109 562 541,93 лв. и се финансира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент Министерството на образованието и науката (МОН). Дейностите по проекта се изпълняваха до 31.12.2023 г.

Целта на проекта бе да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи и да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние. Те са пряко свързани с преодоляване на последиците, предизвикани от пандемията от COVID-19 и са свързани с техническото обезпечаване на образователната система и осигуряване на условия за провеждане на обучение от разстояние в електронна среда, които са определени на база необходимостта от краткосрочното им изпълнение. Важен приоритет е пълното осигуряване на достъп за всички ученици до виртуална класна стая в условията на продължителна пандемия. Чрез проекта образователната система следва да осигури равни условия за всички ученици за развитие на дигитална грамотност и качествено обучение по всички предмети за всички образователни етапи.

  • Допустимите дейности, в които се включи училището са:
    • Дейност 1 Закупуване на технически средства за педагогически специалисти и ученици за обезпечаване на образователния процес в условията на кризи.
    • Дейност 2 Обучение на ученици, вкл. от уязвими групи за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда.
    • Дейност 4 Обучение на образователни медиатори и родители за придобиване на умения за работа в електронна среда (в т.ч. образователни платформи, търсене на електронно съдържание и др.).
  • По проект BG05M2ОP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ Дейност 1 в училището бяха доставени 139 преносими компютри Chromebook, от които 112 за ученици и 27 за учители и едни универсален шкаф за зареждане.

  • Целевите групи, с които училището се включи в проекта по Дейност 2 и Дейност 4 са ученици и родители. По време на изпълнение на проекта се проведе обучение на общо 418 първокласници / през 2021 година – 121 ученици, през 2022 година – 144 ученици, през 2023 година – 153 ученици /за придобиване на умения за работа в електронна среда Google classroom, за да бъдат подпомогнати при обучение в образователната платформа и при търсене на електронно учебно съдържание.

 Picture1Picture2Picture3

Picture4Picture5

Обученията на родителите /през 2021 година – 19 родители и през 2022 година - 6 родители/ бяха насочени към създаване на умения за работа с дигитални устройства и с електронни образователни платформи за търсене и използване на електронни образователни ресурси, което от своя страна допълнително би помогнало на учениците за пълноценното им участие в образователния процес.
Обучители на сформираните групи от ученици и родители бяха учителите по информационни технологии в училището.

През 2023 година ОУ“Захари Стоянов“, като иновативно училище, се включи в допълнително включената по проекта Дейност : Осъществяване на тренинги за повишаване на социално-емоционалните умения в ученето. Тренингите се проведоха така, че да отговарят на възрастовата специфика, необходимостта, класа на учениците от различните образователни етапи, както и формираха у учениците базови умения за реакции в кризисни ситуации. Разгледани бяха потенциални случаи на тероризъм, на насилие, заплаха при природни бедствия, оказване на първа помощ и др. В тренингите се включиха над 95 процента от учениците в училището. Учениците участваха активно, задаваха въпроси, включваха се в ситуациите и споделиха, че са останали доволни от наученото.

Picture6Picture7

Picture8Picture9

За осъществяване на Проект BG05M2ОP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г. и съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, ОУ“Захари Стоянов“ получи финансова подкрепа в размер на 31471.18лева.

 


 

Проект № BG05M2ОP001-2.012-0001 „Образование за утрешния ден“

    Проект № BG05M2ОP001-2.012-0001 „Образование за утрешния ден“ е на обща стойност 104 959 178,01 лева и се финансира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент Министерството на образованието и науката (МОН).

   Основната цел на проекта е въвеждането и поддържането в национален мащаб и популяризирането на референтен модел за насърчаване на придобиването на по-голяма цифрова компетентност и въвеждането на системен и комплексен институционален подход на МОН за интегриране на образователните технологии, както и за насърчаване и мотивация за тяхното използване. С проекта се цели отварянето на образованието и образователните институции към дигиталните технологии чрез внедряването на нови решения за по-добро персонализирано обучение, което да позволи на учителите да предприемат мерки с по-точни и ефективни подходи към всеки отделен учащ и повишаване на мотивацията чрез насърчаване на самостоятелното обучение и самооценка, включително извън класната стая.

   ОУ “Захари Стоянов“ се включи в :

  Дейност 6. Повишаване на дигиталната компетентност и умения на учениците под формата на извънкласни дейности (клубове по интереси и допълнителни занимания по ключови дигитални умения – базови и за напреднали, включително и компютърно моделиране/кодиране). За изпълнение на дейността се сформират два вида клубове по интереси:


 1.    За допълнителни занимания по ключови дигитални умения – базови и за напреднали:

- през учебната 2019/2020 година са сформирани 3 групи: „Млад информатик“, „Компютрите и ние“ и „Дигитални компетентности“

- през учебната 2020/2021 година са сформирани 2 групи: „Компютрите и ние“ и „Дигитална работилница“
- през учебната 2022/2023 година е сформирана 1 група : „Robotics“.

 2. За компютърно моделиране/кодиране:

 –през учебната 2023/2024 година е сформирана 1 група : „Дигитален свят“ 

 

 

ЗАНИМАНИЯ ПО ИНТЕРЕСИ

В ОУ „ЗАХАРИ СТОЯНОВ“  ЗА ПЪРВИ СРОК НА УЧЕБНАТА 2022/2023 ГОДИНА

Тематична област

Наименование ИКД

Учител

Клас

1

Математика

Клуб „Приложна математика“

Дoнка Статева

VII

2

Математика

Клуб „Математиката лесна и полезна“

Светлана Тилева

VII

3

Математика

Клуб „Математика за шампиони“

Бистра Димитрова

III

4

Гражданско образование

Клуб „ Емоции“

Станислава Стойчева

II

5

Гражданско образование

Клуб „Патриот“

Цветелина Колева

V

6

Дигитална креативност

Клуб „Журналистика“

Даниела Гаева

V,VI

7

Дигитална креативност

Клуб „Дигитален свят“

Елена. Петрова

IV

8

Технологии

Клуб „Art & Music”

Албена Проданова

I

9

Изкуство и култура

Вокална формация „Фортисимо“

Даниела Костова

V,VI,VII

10

Изкуство и култура

Вокална група „Захарчета“.

Марияна Стоянова

II

11

Изкуство и култура

Спортна формация „Мажоретки“

Свилена Димитрова

V,VI,VII

12

Изкуство и култура

Клуб „Латино танци“

Мария  Лилянова

II,  III

13

Изкуство и култура

Фанфарен оркестър

Георги Миланов

IV, V,VI

14

Екологично образование и
здравословен начин на живот

Клуб „Галактически пътешественици“

Красимира Йорданова

VI

15

Спорт

Клуб „Футбол“

Илиян Николаев

III, IV

16

Спорт

Клуб „Хандбал“

Малин  Николов

V-VII

Проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“

 

"МОДЕЛ 1:1"

 

Нашето училище ще участва в реализирането на "МОДЕЛ 1:1"  -  съвместната инициатива между общинската дирекция "Образование и младежки дейности", и Центъра за творческо обучение - партньор на ACER за образованието и единствен официален партньор на Google за образованието в България. Проектът се реализира с финансовата помощ на Община Варна и е част от инициативата „Варна – Град на Знанието“.
Връзката https://www.varna.bg/bg/news/2144-evet-uchilishta-vav-Varna-zapochvat-rabota-s-Chromebook предоставя информация за инициативата на официалната страница на Община Варна.
Модел 1:1 предвижда за всеки ученик и учител участващи в проекта свое електронно устройство Chromebook и свързан към него персонален профил. Учениците ще използват устройствата в училище и в къщи.
В иновативното обучение ще се включи една паралелка от Vа клас. Учителите преподаващи в паралелката ще преминат сертифициране по международната програма Google Certifeid Editor.

 

Извънкласните дейности в ОУ „Захари Стоянов“
за учебната 2020/2021 година

Наименование ИКД

Ръководител

Клас

1

Клуб „Полезна математика“

С. Тилева

V

2

Клуб „Приложна математика“

Д. Статева

VII а,б

3

Клуб „Математика за всеки“

Д. Иванов

VI

4

Клуб „Приложна математика“

Д. Иванова

VII в, г, д

5

Клуб „Млад еколог“

Н.Господинова

V, VI

6

Клуб „Дигитални науки“

Б. Момчилова

IVб

7

Клуб „Журналистика“

Д. Гаева

V

8

Клуб „Патриот“

Ц. Колева

V

9

Музикална формация „Фортисимо“

Д. Костова

III,V,VI

10

Музикална формация „Захарчета“

М. Стоянова

I - IV

11

Клуб „Art & Music”

А. Проданова

I

12

Спортна формация „Футбол“

Веселинов

II - III

13

Спортна формация „Мажоретки“

С. Димитрова

IV - VI

 

 

ПРОЕКТ BG05M2OP001-2.012-0001 „ОБРАЗОВАНИЕ ЗА УТРЕШНИЯ ДЕН“

През учебната 2019/2020г. ОУ“Захари Стоянов“ се включи в Дейност 6 „Повишаване на дигиталната компетентност и умения на учениците под формата на извънкласни дейности (клубове по интереси и допълнителни занимания по ключови дигитални умения – базови и за напреднали, включително и компютърно моделиране/кодиране)“  по ПРОЕКТ BG05M2OP001-2.012-0001 „ОБРАЗОВАНИЕ ЗА УТРЕШНИЯ ДЕН“, който се  финансира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент Министерството на образованието и науката (МОН).

Формирани са три клуба :

Дигитални компетентности    с ръководител Д.Иванова                   

Компютърен свят с ръководител К.Калва  

Млад информатик с ръководител Г.Тодоров

Линк към проекта : https://oud.mon.bg

Материали изработени от учениците: https://padlet.com/dobi_ivanova/sht5d5vrxafx8p1l

Клип изработен със съдействието на ученици от клуб "Млад информатик" с ръководител Г.Тодоров: ТУК

Клип изработен със съдействието на ученици от клуб "Компютърен свят" с ръководител К.Калва: ТУК

Традиционно ученици и учители работят заедно с ентусиазъм по много проекти, в които участват с желание и амбиция, прилагат уменията, опита и потенциала си, учат се взаимно и представят достойно училището.

Работа по програми и проекти на МОН:

  • По национална програма „Оптимизация на училищната мрежа” - мярка „Без свободен час” от модул „Оптимизиране на вътрешната структура на училищата”

Приключени проекти:

  1. По национална програма „Училището – територия на ученика-подкрепа на целодневното обучение за учениците от начален етап“
  2. Проект по Постановление 129 на МС за развитие на физическото възпитание и спорта
  3. Проект за подобряване условията за отдих и спорт в училищните дворове – Община Варна
  4. Здравословно хранене чрез регионална кухня – международен проект по програма Коменски
  5. Ателие в училище – по програма на Община Варна
  6. Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност – по програма на Министерство на културата
  7. Тенис в училище – по програма на международна федерация по тенис
  8. Варна – моят древен и млад град – по програма на Община Варна
  9. Клуб на знаещите – кога, къде и как да сигнализираме при екологичен проблем? – като партньор на Обществен център за околна среда и устойчиво развитие
  10. Еко-граждани на обединена Европа
  11. Проект „УСПЕХ“

Документи

Графици, заявления и други полезни документи.

Свали от тук

Всички права запазени © 2010 - 2025 ОУ "Захари Стоянов"
Уеб дизайн от Webnotize
Горе